Wpis

Morze w Afryce i Azji

Na styku dwóch wielkich kontynentów – Afryki i Azji, pomiędzy Afryką, a Półwyspem Arabskim znajduje się wielkie, śródlądowe morze. Nazywane jest ono Morzem Czerwonym. Morze to zajmuje obszar o powierzchni 460 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jego średnia głębokość to 437 m. Natomiast jego największa głębia to 3040 m. Jego poziom zasolenia to 37 do 42 promili.

Temperatura latem waha się od 25 do 32 stopni Celsjusza. Natomiast zimą temperatura waha się od 18 do 27 stopni Celsjusza. Państwa, które mają dostęp do Morza Czerwonego to : Arabia Saudyjska, Egipt, Erytrea, Izrael, Jemen, Jordania, Sudan.

Morze Czerwone położone jest pomiędzy Afryką a Półwyspem Arabskim. Morze Czerwone jest częścią Oceanu Indyjskiego. Z Morzem Arabskim łączy je cieśnina Bab al-Mandab. Z Morzem Śródziemnym natomiast łączy się poprzez Kanał Sueski. W części północnej znajdują się dwie zatoki – Zatoka Akaba oraz Zatoka Sueska. A z dwóch stron otacza je Półwysep Synaj.

Morze Czerwone jest obszarem chętnie odwiedzanym przez turystów. Choć turyści odwiedzają głównie wybrzeże egipskie, to jednak cały obszar jest godny uwagi. Na wybrzeżu egipskim jest duża liczba ośrodków turystyczno-wypoczynkowych. Dotyczy to przede wszystkim miejscowości Szarm el-Szejk, Taba, Al-Dżuna, Hurghada, Nuwajba, Marsa Alam. Oprócz tego ciekawe miejsca, które warto odwiedzić to Ejlat w Izraelu oraz Akaba w Jordanii.

Flora i fauna Morza Czerwonego jest dosyć ciekawa. Pod powierzchnią Morza jest wiele gatunków ryb, krabów, korali oraz różnego rodzaju roślinność. Przeróżne ryby okoniokształtne, rozdymkokształtne, węgorzokształtne, skorpenokształtne, ciernikokształtne i inne. Wiele ciekawych, unikalnych gatunków ryb zamieszkuje Morze Czerwone. Do ryb okoniokształtnych możemy zaliczyć ryby ustnikowe. Oczywiście nie tylko te, ale skupmy się na nich. Są to pięknie ubarwione ryby, mające charakterystyczny kształt pyska. Pysk jest u nich wyraźnie wysunięty do przodu, a usta są uwydatnione. Można tutaj wyróżnić dwie rodziny – chetonikowate oraz pomakantowate. Ryby te często parami występują w pobliżu rafy. Jeżeli ktoś więc pragnie zanurkować w Morzu Czerwonym to jego oczom ukaże się piękny i bogaty świat. Świat rozmaitych form oraz kształtów.

Morze Czerwone jest połączone z Oceanem Indyjskim cieśniną, która nazywa się Drzwiami Lamentu. Cieśnina ta ma 29 km szerokości. W Morzu Czerwonym występuje wyjątkowo długa rafa koralowa. Rafa ta ciągnie się przez ponad 2000 km. Jest to rafa przybrzeżna. A w jej okolicach żyje wiele gatunków ryb.

Leżące u styku kontynentów, pomiędzy Afryką oraz półwyspem arabskim Morze Czerwone to bardzo ciekawe miejsce. Jego położenie sprawia, że jest ono ważne dla gospodarki – wiele okrętów będzie przepływać właśnie tędy. A w jego wodach jest bogactwo kolorów, form oraz kształtów. Miejsce warte odwiedzenia. Turyści, którzy chcą pobyć na lądzie i zanurkować będą mieli co podziwiać. A w ich umysłach pozostanie cenne doświadczenie i wiele wspomnień. Ich oczy obejrzą naturalne piękno krajów arabskich.

Dodaj komentarz