Wpis

Ten nasz Bałtyk

Na północ od Rzeczypospolitej Polski znajduje się Morze Bałtyckie. Jest to płytkie, śródlądowe morze o powierzchni 415 266 km². Morze to znajduje się na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Cieśniny Duńskie, Kattegat i Skagerrak łączą Morze Bałtyckie z Morzem Północnym. Powierzchnia rozlewiska Morza Bałtyckiego to 1 721 238 km². Średnia głębokość tego morza to 52,3 m. Natomiast największa głębia 459 m. A objętość wynosi 21 721 km³. Zasolenie wynosi od dwóch do dwunastu promili.

Linia brzegowa Bałtyku ma długość około 8100 km. Linia ta jest mocno rozwinięta i urozmaicona. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest duża liczba zatok, zalewów, wysp, wysepek i półwyspów. Ich natężenie jest najwyższe na wybrzeżach północnym oraz zachodnim.

Temperatury zimą wynoszą od 0 do 2 °C. Natomiast latem temperatura wynosi od 9 do 22 °C.

Morze Bałtyckie czasami jest nazywane Morzem Śródziemnym Europy północnej. Rzeczywiście, występują tutaj pewne podobieństwa. Jest to morze otoczone lądem ze wszystkich stron. Wąskie cieśniny pozwalają wodom z Bałtyku wpływać do wód Morza Północnego. Naturalnie możliwa jest też wymiana wód w drugą stronę. Państwa, które mają dostęp do Morza Bałtyckiego to Dania, Estonia, Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Finlandia, Szwecja.

Morze Bałtyckie liczy około 12 tysięcy lat. Jest to więc młode morze, jedne z najmłodszych na Oceanie Atlantyckim. Morze to zmieniało się na przestrzeni dziejów. Ukształtowało się na obszarze lądu pierwotnego. Były też takie momenty w jego historii, kiedy traciło ono kontakt z oceanem. Tak, bywały czasy, kiedy Morza Bałtyckie było wielkim jeziorem. Czymś na wzór Morza Kaspijskiego. Szacuje się, że 12-10 tysięcy lat temu Morze Bałtyckie było Bałtyckim jeziorem Lodowym. A z kolei 10-9 tysięcy lat temu było to Morze Yoldiowe. 9-8 tysięcy lat temu było to jezioro Ancylusowe. 8-4 tysięcy lat temu było to Morze Litorynowe. Zaś obecnie jest to może Mya. I tak od 4 tysięcy lat.

Jeśli chodzi o faunę – w obszarze Morza Bałtyckiego znajdują się przeróżne gatunki. A wśród nich gąbki wodne, ryby, jamochłony, krągłouste, wieloszczety, mięczaki, żebropławy, niezmogowce, wstężniaki, wieloszczety, kikutnice, skorupiaki, mszywioły oraz wiele innych. Szacuje się, że fauna Morza Batyckiego jest raczej uboga.

Jeśli chodzi zaś o roślinność, jest ich dosyć sporo. Występują rośliny naczyniowe, glony wielokomórkowe, zielenice, brunatnice, krasnorosty, i inne. Przykładowo do zielenic zaliczamy ulwę sałatową, taśmę, gałęzatkę, ramienicę bałtycką, ramienicę szorstką, ramienicę kędzierzawą, monostronę bałtycką.

Ogólnie Morze Bałtyckie jest dosyć ubogie biologicznie. Spowodowane jest to niskim poziomem zasolenia.

Pełny urokliwych miejsc przybrzeżnych oraz pozwalające na sprawną żeglugę Morze Bałtyckie jest znaczącą częścią krajobrazu tych stron. Nazywane niekiedy Morzem Śródziemnym Europy Zachodniej. Z racji swojego położenia. Pełni ono funkcję podobną, tylko w innej części świata. Morze to biologicznie jest dosyć ubogie. Ale i tak można tutaj znaleźć wiele gatunków roślin i zwierząt.

Dodaj komentarz