A może na Karaiby
Ciekawym i dosyć znanym obszarem, stanowiącym niemałą atrakcję i ciekawostkę obszarem jest Morze Karaibskie. To przybrzeżne morze znajdujące się w Ameryce Północnej ma powierzchnię 2 754 000 km². Jego najgłębszy punkt to 7686 m. A jest nim Rów Kajmański znajdujący się pomiędzy Kubą oraz Jamajką. W jego wschodniej części znajduje się łuk wyspowy Antyli. Stanowi on naturalną granicę. Granicę, która oddziela Morze Karaibskie od Oceanu Atlantyckiego. W północnej części znajdują się Wielkie Antyle. Obszar Morza Karaibskiego jest potocznie nazywany Karaibami.
Morze Karaibskie ma urozmaicone wybrzeże. Występują tutaj między innymi zatoki. Zatoka Darien, Zatoka Honduraska, Moskitów oraz Zatoka Wenezuelska wraz z jeziorem Maracaibo. Ważniejszymi miastami położonymi nad Morzem Karaibskim są: Barranquilla, Caracas, Santiago de Cuba, Santo Domingo,Colon, Belize City, Port-au-Prince, Maracaibo, Cancum,Playa del Carmen.
Nad Morzem Karaibskim leży wiele państw. Te kraje to Belize, Dominikana, Gwatemala, Haiti, Honduras, Kostaryka, Jamajka, Kolumbia, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama oraz inne.
Morze Karaibskie to obszar stanowiący niemałą atrakcję turystyczną. Z pewnością będzie to gratka dla żeglarzy, albowiem żeglować tutaj można przez cały rok. Temperatury i klimat na to pozwalają. Prędkość wiatru jest stała z niewielkimi tylko odchyleniami, poza tym jest tutaj ciepło. A jedną z atrakcji na Morzu Karaibskim jest państwo zwane Kubą. Przepiękna wyspa niczym wulkan gorąca, sławna z wytrawnego rumu oraz cygar. A poza tym na terenie Kuby jest wiele pięknych miast, a w nich piękna przyroda, kolonialna architektura oraz wiele innych atrakcji. Kuba to miejsce, które co roku przyciąga miliony turystów. Można się w nim wręcz zakochać. I wracać do niego nie raz.
Na obszarze Morza Karaibskiego znajduje się przepiękna rafa koralowa. Co więcej karaibskie rafy koralowe stanowią 9 procent wszystkich raf koralowych na świecie. Jest to kolejna atrakcja turystyczna tego rejonu. Niestety, rafy koralowe w tej części świata są poważnie zagrożone i mogą one zniknąć w ciągu najbliższych 20 lat. Spowodowane jest to coraz większą aktywnością człowieka, zanieczyszczeniem stref przybrzeżnych, a w rezultacie spadkiem populacji jeżowców oraz niektórych gatunków ryb. Czy karaibskie rafy koralowe wyginą? Byłaby to duża strata. Eksperci z międzynarodowych organizacji już biją na alarm. Więc może się uda ją uratować.
Obszar Morza Karaibskiego został odkryty przez Krzysztofa Kolumba w XV wieku. Dzisiaj każdy może być odkrywcą tego regionu. Oczywiście za odpowiednią opłatą. Przeróżne firmy organizują wycieczki w rejon Karaibów. Można nawet wyczarterować jacht i udać się w tamte strony.
Kraina znana od czasów Krzysztofa Kolumba, który dotarł w te strony kilka stuleci temu. Region zachwycający swoim pięknem. Na jego obszarze znajduje się kilka państw. Państwa te również w taki czy inny sposób korzystają z piękna tego zdumiewającego zakątka świata. I chociaż rafa koralowa jest zagrożona wyginięciem, jeszcze długo turyści będą przybywać w te strony.