Wpis

Morze czy jezioro

Nasza planeta pokryta jest w dużej części zbiornikami wodnymi. Oceany dzielą się na morza, z mórz wychodzą rzeki. A oprócz tego istnieją zamknięte zbiorniki wodne, zwane jeziorami. Warto wspomnieć, że nie zawsze są to całkowicie zamknięte zbiorniki wodne. Ale generalnie chodzi tutaj o jakiś większy obszar wodny, który stanowi odseparowany zbiornik. Jeziora zwykle nie są duże. Ale są wyjątki. A co gdyby jezioro miało wielkość morza? Takim zbiornikiem wodnym jest Morze Kaspijskie.

Morze Kaspijskie to osobliwy przypadek jeziora. Jest ono bezodpływowym, słonym jeziorem reliktowym. Znajduje się ono w Azji, na obszarze dawnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Dostęp do niego ma pięć państw. A są nimi: Azerbejdżan, Kazachstan, Iran, Turkmenistan oraz Rosja. Aż cztery z tych państw to dawne obszary Związku Radzieckiego.

Powierzchnia tego jeziora to 371 800 km². Jego maksymalna głębokość to 1025 m. A poziom zasolenia to średnio 10 do 12 promili. Wyjątkiem jest zatoka Kara-Bogaz-Goł. Tam zasolenie sięga nawet 300 promili.

Morze Kaspijskie jest schronieniem dla wielu gatunków ryb oraz innych zwierząt. Występuje tam 90 procent światowej populacji jesiotrów. A ikra jesiotra jest cenionym przysmakiem. Wykorzystywana jest do produkcji jednego z najlepszych kawiorów. Oprócz jesiotrów żyją tam jeszcze inne gatunki. Ponad 120 gatunków ryb można tam znaleźć. Pewnym problemem jest zanieczyszczenie i znaczna eksploatacja tego obszaru. Powoduje ona, że populacja ryb w jeziorze ulega zmniejszeniu. Oby udało się ten proces zahamować. Inaczej wiele ciekawych gatunków może wyginąć.

Wprawdzie jesiotr jest obecnie w Rosji gatunkiem chronionym. A jego połowy i pozyskiwanie Ikry są teraz surowo wzbronione. Mimo to jednak jego populacja się zmniejszyła. I istnieje uzasadniona obawa, że proces ten będzie kontynuowany.

Na obszarze Morza Kaspijskiego żył kiedyś tygrys kaspijski. Był to gatunek endemiczny. Niestety, wyginął on wskutek działalności człowieka.

Obszar ten ma również znaczenie gospodarcze. Występują tutaj złoża ropy naftowej. I wiele państw chciałoby móc tutaj dokonywać odwiertów. Podobno pierwsze szyby naftowe w tym rejonie powstały w Baku, w roku 1873. A do roku 1900 było ich tutaj ponad 3 tysiące. Swego czasu nazywano nawet obszar Morza Kaspijskiego „stolicą czarnego złota”. Czarne złoto to określenie na ropę naftową.

Jak więc widać to największe na świecie jezioro posiada olbrzymie znaczenie dla gospodarki człowieka.

Morze Kaspijskie to swego rodzaju ciekawostka. Czy to największe na świecie jezioro, czy też najmniejsze na świecie morze. Różnie się mówi. W każdym razie obszar ten jest interesujący z wielu powodów. Jednym z nich jest oczywiście ta niejasność – czy to morze czy jezioro. Kolejnym ważnym powodem jest fakt, że mieszka tam wiele gatunków ryb. A przede wszystkim bardzo dużo jesiotrów. Który jest poławiany dla jego kawioru. Ponadto obszar ten jest bogaty w złoża ropy naftowej. I wiele państw chciałoby wykonywać tutaj odwierty. Ciekawy, godny uwagi zakątek świata.

Dodaj komentarz