Wpis

Wakacje nad Morzem Czarnym

Morze czarne to interesujące miejsce. Zarówno pod względem przyrodniczym, jak również turystycznym. Dostęp do niego ma aż sześć państw – Bułgaria, Rosja, Rumunia, Ukraina, Turcja oraz Gruzja. A jego powierzchnia to 422 000 km². A jeśli doliczymy do powierzchni Morze Azowskie to jest go 461 000 km². Średnia głębokość morza to 1315 m. Natomiast największa głębia to 2258 m. Objętość tego morza wynosi 555002 km². Poziom zasolenia Morza Czarnego to 18,7 – 22,5 ‰. Wyższy poziom jest na dnie. A różnica w poziomie zasolenia na powierzchni oraz głębinach jest spowodowana wymianą wody z Morzem Śródziemnym. Takie różnice w poziomie zasolenia powodują, że wody powierzchniowe nie mieszają się z głębinowymi. Skutkuje to niskim poziomem tlenu w wodach Morza oraz występowaniem siarkowodoru. A w wyniku tego życie w głębinach jest niemożliwe. I nie uświadczymy tam żadnych organizmów.

Temperatury na obszarze tego śródlądowego morza to od 5 do 29 °C. Czyli spora amplituda. Ale zależy ona od pory roku. Zimą jest to 5-6 stopni, natomiast latem 29 stopni Celsjusza.

Rozciągłość równoleżnikowa Morza Czarnego to 1150 km. Natomiast rozciągłość południkowa 580 km. Strome wybrzeża po stronie południowej, zachodniej oraz południowo-wschodniej. Wybrzeża północne jest z kolei płaskie i zapiaszczone. Na obszarze Morza Czarnego znajduje się półwysep Krymski. A także wyspy Dżaryłgarz oraz Wyspa Świętego Jana. Poza tym znajdują się tam również zatoki. A do największych z nich należą: Dżaryłgacka, Karkinicka, Kalamicka, Zatoka Jahorłycka, Teodezyjska, Burgaska, Synopska, Cemecka, Samsuńska oraz Warneńska.

Do Morza Czarnego wpadają rzeki. I są to rzeki Boh, Dniepr, Dniestr, Dunaj.

W Morzu Czarnym żyje około 185 gatunków ryb. To spora liczba. Wydawać by się więc mogło, że rybołówstwo w tym rejonie jest dobrze rozwinięte. Nic bardziej mylnego. Roczne łowi się w tej okolicy około 100 000 ton ryb. Głównie są to makrele, ostroboki, sardele. A jeśli już mowa o faunie to warto wspomnieć tutaj o pewnym zjawisku. Wiele gatunków zostało wprowadzanych przez człowieka. Gatunki te zaaklimatyzowały się. Jednak niestety, w niektórych przypadkach poważnym zagrożeniem dla miejscowych ekosystemów.

Morze Czarne stanowi również ciekawą atrakcję turystyczną. Przykładem może być tutaj Bułgarska część Morza Czarnego. Długość linii brzegowej po tej stronie to 378 km. I niemal całe wybrzeże pokryte jest atrakcjami turystycznymi. Wioski, miasta, a w nich wysokiej klasy kurorty. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w południowej części dzieje się więcej. To tam występują plaże Bułgarskiej Riwiery. A stolicą tej części jest Warna. Warna to ciekawe miejsce – lokalne centrum kultury i rozrywki. Pełne atrakcji. Ale na Warnie nie koniec. Jeśli opuścimy Warnę i udamy się na południe to ujrzymy pięknie ujścia rzek. Ustronne wąskie plaże. Oraz słynny kurort Złote Piaski.

Morze Czarne to ciekawe miejsce. Na styku sześciu państw. Stanowi atrakcję zarówno dla przyrodnika, jak również dla turysty. Wiele atrakcji turystycznych oraz gatunków zwierząt. Miejsce z pewnością warte odwiedzenia.

Dodaj komentarz