Wpis

Morze skute lodem

Morze zwykle kojarzy nam się z pięknymi plażami, słońcem no i oczywiście latem. Ale nie zawsze tak musi być. Morze zimą prezentuje się zupełnie inaczej. A co gdyby jakieś nad jakimś morzem zapanowała wieczna zima? Aby poznać odpowiedź na to pytanie należy udać się w rejon Morza Arktycznego. Morze Arktyczne jest również znane jako Ocean Arktyczny oraz Ocean Lodowaty Północny. To skute lodem morze wchodzi w skład Oceanu Atlantyckiego. Choć przez niektórych uważane jest za osobny ocean i stąd nazwa – Ocean arktyczny. Do dziś są o to spory. Jego powierzchnia to 15 551 000 km². Jego średnia głębokość to 1201 m. Najgłębszy punkt stanowi basen Amundsena. Jego głębokość to 4665 m. A jego objętość to 18 682 000 m³.

Na obszarze Morza Arktycznego znajdują się wyspy – Grenlandia, Archipelag Arktyczny, Svalbard oraz Nowa Ziemia. Nowa Ziemia należy do Federacji Rosyjskiej. To właśnie tutaj 30 października roku 1961 zdetonowano potężną bombę. Była to Car Bomba – mająca moc 50-58 megaton bomba atomowa. Najpotężniejsza do tej pory zbudowana przez człowieka. Eksplozja wytworzyła falę sejsmiczną, która trzykrotnie obiegła kulę ziemską. Morze Arktyczne obejmuje swoim terytorium pięć państw. A są o Kanada, Islandia, Rosja, Stany Zjednoczone oraz Norwegia.

Na tym obszarze występuje klimat polarny. Stałym elementem są ujemne temperatury powietrza. Temperatury te osiągają nawet kilkadziesiąt stopni Celsjusza, ale poniżej zera. Również roczne sumy opadów są niskie. Latem pogoda jest wilgotna i mglista. Można zauważyć deszcze. Oraz słabe burze śnieżne. Natomiast w okresie jesieni i wczesnej zimy warunki pogodowe są stabilne. To stąd zimne powietrze przemieszcza się w kierunku równika.

Na obszarze tym występuje delikatny ekosystem. Ekosystem ten jest kruchy, i regeneruje się w bardzo powolnym tempie. Dlatego też wszelkie zaburzenia mogą być trwałe. Znaczny obszar wody jest pokryty lodem. A tam z kolei życie morskie jest bardzo słabo rozwinięte. Ale w wolnym oceanie stworzeń morskich jest znacznie więcej. Fitoplankton to jedyne życie roślinne na tym obszarze. Generalnie obszar ten nie jest przyjazny dla życia. Na wyspach można znaleźć gleby arktyczne. Przeważnie nie są one porośnięte.

Morze Arktyczne umożliwia znaczne skrócenie drogi pomiędzy Europą a Ameryką Północną oraz Wschodnią Azją. Mowa tutaj o obszarach znajdujących się w obrębie Pacyfiku. Morze Arktyczne jest więc bardzo ważnym miejscem, jeśli chodzi o żeglugę transoceaniczną.

Ten skuty lodem zakątek świata jest generalnie nieprzyjazny dla życia. Choć pewne życie istnieje na jego obszarze nie jest to to co w innych miejscach. Co w innych, cieplejszych zakątkach kuli ziemskiej. Pewna flora i fauna tutaj występuje. Ale raczej w szczątkowej formie. Obszar ten posiada znaczenie gospodarcze. Znajdują się tam złoża ropy naftowej, żwiru, piasku oraz gazu ziemnego. Występują również rudy metali. Wiele państw spiera się o to do kogo powinny należeć ziemie tego obszaru. Atrakcją turystyczną z pewnością nie jest, ale dla gospodarki jego znaczenie jest duże.

Dodaj komentarz